Корекція готовності дітей до навчання у школі
Після проведеної діагностичної роботи, не всі діти мають достатній рівень готовності до навчання у школі, тому ми використовуємо корекційні заняття
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
1.Назва програми «Хочу до до школи»
2. Програма розрахована на дітей 5-7 років
3. Мета програми: формувати психологічну готовність дітей до навчання в НУШ, активізувати та стимулювати пізнавальну діяльність, розвивати емоційно-вольову, мотиваційну сфери, формувати комунікативні вміння і навички.
4. Завдання:
Сприяти готовності дітей до навчання в НУШ: довільності емоційно-вольової, мотиваційної, соціальної, інтелектуальної, психічної сфер:
1. Формувати установки на взаємодію та доброзичливе ставлення до однокласників, вміння визначати свій та інших емоційний стан, уміння вислуховувати відповіді товаришів.
2. Розширювати знання про навколишню дійсність.
3. Розвивати пізнавальні процеси вихованців: увагу, пам’ять, мислення, уяву.
4. Формувати зв’язне мовлення, вміння повно висловлювати думку.
5. Розвивати довільну регуляцію поведінки: вміння виконувати вказівку вчителя, працювати за зразком, розвивати навички самостійної навчальної діяльності.
5.Науково-методичне обґрунтування програми:
Програма спрямована на розвиток пізнавальних процесів: пам'яті, мислення, уваги, уяви, просторових уявлень, формування фонематичного слуху та мовлення, розвитку довільності психічних процесів. Програма спрямована на групову форму роботи, але можна адаптувати під одну дитину.
Заняття 1
Мета: створити емоційний комфорт, позитивну мотивацію до школи, зняти емоційне напруження; сприяти розвитку мовлення, пізнавальних процесів, виховувати доброзичливе ставлення до інших.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Привітання(3хв.)
Діти, сьогодні до вас у гості завітав казковий герой. Скажіть,хто це?
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Він поспати трохи ліг.
Так, це ведмедик. Його звуть Ласунчик, бо він дуже любить медок, цукерки. Він хоче з вами привітатися. Кожному з вас необхідно взяти його в руки, дивитися йому в очі, сказати «Привіт!» і назвати своє ім'я. І так по колу (дорослий починає із себе).
Гра «Я знаю» (з допомогою м'ячика)5хв.
А зараз ми пограємо в гру, яка називається «Я знаю». Я задаю запитання. Відповідає той, кому я кину м'ячика.
-Скільки тобі років?
- Як звуть твоїх батьків?
- Як називається село, місто в якому ти живеш?
- У якій країні ти живеш?
- Яка зараз пора року?
- Який зараз місяць?
- Який зараз день?
- Що таке школа?
- Що роблять у школі?
- Хто такий школяр?
- Навіщо бути школярем?
3. Вправа «Мій настрій» 5хв.
Діти, кожного дня кожна людина має настрій. Він змінюється залежно від того, що отримує людина – гарне чи погане. Якщо гарне, то людина радісна (показую емоції на малюнку), хтось засмутив – людина засмучена (емоцію суму), нічого не трапилося за день – людина спокійна. Давайте покажемо наші емоції (разом відображаємо вказані емоції мімікою). А зараз ми з вами визначимо свій настрій, які ми: радісні, спокійні чи сумні і позначимо його на аркушах, які лежать перед вами. Отже, в кого радісний настрій – зафарбовуємо кружечок жовтим кольором. Хто спокійний – зеленим, хто сумний – червоним.
Підсумок. –Чи є тут діти, які є сумні? А що треба зробити, щоб вони стали радісні або спокійні? (сказати приємні слова).
Тож давайте скажемо щось приємне (відповіді дітей).
Як ви почуваєте себе після того, як вам побажали приємне? Що треба сказати у відповідь?
4. Оголошення теми заняття.1хв.
Скажіть, щоб гарно навчатися в школі, що треба робити?
А ще, щоб гарно навчатися в школі, треба мати гарну пам’ять, мислення, увагу, уяву. Тому на наших заняттях ми будемо їх розвивати, а ще будемо вчитися гарному спілкуванню один з одним.
5. Створення правил групи.5хв.
Діти, щоб на наших заняттях був лад, давайте створимо правила, за якими ми будемо з вами працювати. Наш ведмедик Ласунчик зірвав у лісі чарівну квіточку. На пелюстках цієї квіточки нам треба написати правила, за якими ми будемо працювати (обговорення правил і їх запис психологом): уважно слухати один одного, не перебивати відповідь товариша, не викрикувати, хочеш сказати-підніми руку, говорити по черзі.
6. Вивчення вірша.5хв.
Спитає вчитель-треба встать,
Дозволить сісти-тихо сядь.
Сказати хочеш-не шуми,
А тільки руку підійми.
7. Вправа «Австралійський дощик»1хв.
8.Гра з м’ячиком «Назви правильно предмети»5хв.
Я кажу узагальнююче слово, діти – відповідні предмети. Наприклад, овочі: картопля, морква…(меблі, іграшки,транспорт, одяг, школа).
9. Рефлексія.5хв.
- Чи сподобалося заняття?
- Що саме?
10. Ритуал прощання.5хв.
- Діти, а зараз ми попрощаємося з нашим гостем Ласунчиком: «До побачення, Ласунчику. Мені на занятті було (приємно, неприємно-чому).
Дидактична гра: ознаки весни
Поради батькам:
1. Допомагайте дитині розвивати комунікативні навички
Навички спілкування для дошкільнят не менш важливі, ніж для старших дітей. Чим краще у дитини розвинені комунікативні навички, тим краще вона зможе жити з однолітками і вихователями в дитячому саду.
2. Навчіть дитину слухати
Всі ми добре знаємо, як важко буває сконцентрувати на чомусь увагу дитини. Однак в дитячому садку їй доведеться брати участь у різних заняттях: співати, малювати, слухати пояснення вихователя тощо. Усе це вимагає від дитини посидючості та уваги. Уміння слухати допоможе дитині брати активну участь у різних заходах у дитячому садку.
3. Навчіть дитину працювати в команді
Коли дитина йде в дитячий садок, вона лише кілька годин на день проводить вдома, а весь інший час знаходиться поруч з ровесниками і вихователями. Заняття в дитячому садку вимагають від дитини командної роботи. Цей навик можна розвинути у дитини вдома за допомогою різних ігор.
4. Навчіть дитину дотримуватись вказівок
У ранньому віці ми вчимося чогось нового, дотримуючись інструкцій та вказівок. Однак дитині буде важко чогось навчитися, якщо вона не знає, як дотримуватись вказівок. У дитячому садку дитина отримує вказівки від вихователя і таким чином розвиває нові навички. Навчіть дитину дотримуватись інструкцій, граючи з нею в ігри. Давайте дитині веселі завдання і беріть участь в іграх разом з нею.
5. Навчіть дитину користуватися канцелярським приладдям
У дитячому садку дитина вчиться працювати з олівцями, кольоровою крейдою, ножицями, фломастерами тощо. Малюйте разом з дитиною вдома, щоб навчити її користуватися цими предметами. Також навчіть дитину писати букви і цифри.
6. Заохочуйте в дитині самостійність
Удома ви допомагаєте дитині мити руки до і після їжі, чистити зуби, зав'язувати шнурки тощо. Але, коли дитина йде в дитячий садок, ви не можете постійно бути поруч з нею. Заохочуйте її проявляти самостійність: привчіть її до того, щоб вона сама мила руки, вмивалась тощо. Це вселяє в дитину почуття відповідальності і незалежності. Цей їй обов'язково стане в нагоді в найближчому майбутньому.
7. Встановіть дитині розпорядок дня
Дитині необхідний розпорядок дня. Якщо у дитини протягом дня виділено час на ігри, прийом їжі, сон тощо, це приносить користь вам обом. Постійний розпорядок дня не тільки привчає дитину до дисципліни, але і допомагає вам ефективно розпоряджатися своїм часом. Коли дитина звикне до розпорядку, вам не доведеться постійно нагадувати їй, щоб вона йшла спати або сідала їсти.
8. Не будьте занадто суворими до дитини
Не варто плутати дисципліну зі строгістю. Якщо ви проявляєте до дитини зайву строгість, вона може стати впертою. Говоріть з дитиною по-товариськи, встановіть з нею довірливі взаємини, щоб вона могла спілкуватися з вами, не відчуваючи страх. Це також допоможе вам встановити міцний емоційний зв'язок з дитиною.
9. Не піддавайтеся на істерики дитини
Не варто бути строгими до дитини, але не можна бути з нею і занадто м'якими. Постарайтеся знайти золоту середину. Не піддавайтеся на істерики дитини, але й не ігноруйте їх. Якщо дитина починає істерику через те, що вона щось не отримала, запропонуйте їй щось натомість. Постарайтеся визначити причину істерики. Можливо, дитина просто голодна або втомилась.
10. Не ставтеся до дитини, як до дорослого
Багато батьків очікують від своїх дітей занадто багато. Зрозумійте, що дитина все ще багато чого не знає і не вміє. Не чекайте, що дитина відразу зрозуміє все, що ви їй говорите. Наберіться терпіння і дозвольте дитині вчитися в комфортному для неї темпі. Заохочуйте дитину вчитися і хваліть її за старання. Коли ви даєте дитині завдання, проявіть творчість. Переконайтеся, що дитина сприймає це як цікаве заняття, а не як нудний обов'язок.
11. Не реагуйте на всі прохання дитини відмовою
Це може бути складно, але це можливо. Намагайтеся не говорити дитині «ні» занадто часто. Маленькі діти дуже чутливі, і через ваші часті відмови вона може відчувати, що її не люблять. Крім того, відмови можуть призвести до непокори дитини. Поговоріть з дитиною на зрозумілій їй мові і поясніть їй свою позицію замість того, щоб просто сказати «ні».
12. Хваліть дитину за хорошу поведінку
Не забувайте хвалити дитину за гарну роботу. Це надихне її і в майбутньому виконувати роботу добре. І навпаки: якщо дитина зробила щось погано, пояснюйте її, чому так чинити неправильно. Це допоможе дитині усвідомити, що вона робить неправильно і які наслідки матимуть її вчинки.
13. Не ставте перед дитиною занадто високі очікування
Кожна дитина вчиться у своєму індивідуальному темпі. Зрозуміло, у вас є з приводу неї певні очікування. Однак ви повинні зрозуміти свою дитину і прийняти її здатності. Не завищуйте їй планку - пам'ятайте, що вона ще дитина. Дозвольте їй вчитися в зручному для неї темпі.
14. Показуйте дитині хороший приклад
Дитина проводить з вами більшу частину свого часу. І те, як ви себе поводите, що і як ви робите - все це впливає на її розвиток. Показуйте дитині хороший приклад, щоб вона могла на вас рівнятися.
15. Створюйте міцний емоційний зв'язок з дитиною
Виховання дитини може бути складним завданням. Але це - етап розвитку, як для неї, так і для вас. Важливо, щоб ви разом займалися цікавими заняттями і обидва отримували від цього задоволення. Спільні заняття допоможуть вам створити міцний емоційний зв'язок з дитиною. Ви повинні бути для дитини не тільки батьками, але і друзями, на яких вона завжди може покластися.
Comentários