top of page

Розвиваємо дрібну моторику у дітей: чому це важливо?

     Ще в давні часи древні китайці заявляли про те, що активні вправи за участі рук і пальців позитивно впливають на розвиток і діяльність головного мозку будь-якої людини. І діти – не виняток. Шнурування черевиків, застібання ґудзиків, збирання дрібних деталей – цей список можна продовжувати безкінечно. Всі ці дії передбачають акуратну і точну роботу пальців рук, якої важливо навчитися. Саме тому, розвитку дрібної моторики у дітей сьогодні приділяється особлива увага. З цією метою вихователі в дитячих садах, вчителі в школах і навіть багато мам вдома включають в повсякденність різні вправи та ігри на розвиток у дітей дрібної моторики. Однак далеко не всі роблять це правильно. А значить, наша інформація буде для них корисною.

 

     Дрібна моторика: що це таке і навіщо її розвивати?


     Отже, дрібна моторика – це здатність дітей і дорослих виконувати точні і дрібні рухи не тільки кистями, але і пальцями рук і ніг, завдяки скоординованим діям таких систем організму, як: кісткова, нервова і м’язова. Добре розвинена дрібна моторика рук і пальців дозволяє дітям виконувати величезну кількість різноманітних процесів: від елементарних жестів в ранньому дитинстві (скажімо, захоплення іграшки) до більш складних рухів в старшому віці (зокрема письмо та малювання).

     Виходячи з цього, питання: чи потрібно займатися розвитком дрібної моторики у дітей або ні, відпадає саме собою. Тим більше що вона безпосередньо пов’язана з розвитком всіх пізнавальних процесів: пам’яті, уваги, мислення й мови. Так, наприклад, якщо батьки бажають, щоб їхнє дитя швидше навчилося говорити, необхідно займатися не тільки тренуванням його апарату артикуляції, але і розвитком його дрібної моторики, використовуючи спеціальні вправи та іграшки.

Втім, як уже зазначалося, щоденні заняття на формування скоординованих і точних рухів пальців і рук сприяють не тільки становленню мови у дітей. Вони є прекрасним фундаментом для тренування уяви, спостережливості і навіть координації. А значить, займатися розвитком дрібної моторики у дітей важливо і потрібно, а особливо, якщо мова йде про дошкільників і молодших школярів.

 

     Розвиток дрібної моторики у дітей:

які іграшки використовувати?


     Чудово стимулює розвиток дрібної моторики у дитини створення разом з ним всіляких виробів, малювання «пальчиковими» фарбами, ліплення, конструювання, ігри з мозаїкою і крупами. Однак це далеко не повний список занять, які сприяють розвитку дрібної моторики у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. У тому числі цьому допомагають такі іграшки: набір «балансуюча дошка + дошка з цифрами»: він підходить для молодших школярів, які, використовуючи спеціальний м’ячик, повинні збити ним цифри, які стоять на дошці; набір будівельних блоків: він ґрунтується на принципі балансування деталей і прекрасно стимулює у дошкільнят дрібну моторику; рамка-вкладиш «види транспорту»: з її допомогою можна не тільки розвивати моторику рук і пальців у дітей, а й тренувати у них координацію рухів, а також тактильні відчуття. Головний принцип, якого мають притримуватися дорослі – допомагати, але не заважати.
 

Пальчикова гімнастика.

Для чого її виконувати?

     На думку фахівців, пальчикова гімнастика позитивно впливає на розвиток дрібної моторики, мислення і мовлення дошкільнят. Відомому педагогу і письменнику В. А Сухомлинському належить фраза: «Розум дитини перебуває на кінчиках його пальців». 
     Людьми вже давно помічено, що рухи пальців і рук, супроводжувані приказками та віршиками, які надають гарний вплив на розвиток дітей. На сьогоднішній день вже доведено, що рухи пальців добре впливають на розвиток мовлення дитини. 
     Коли дитина займається гімнастикою для пальців – пальчиковою гімнастикою – відбувається наступне. 
     По-перше, ритмічні рухи і вправи пальцями призводять до активації мовних центрів в головному мозку і помітному посиленню узгодженості в діяльності мовних зон. Все це в сукупності стимулює процес розвитку мови. 
Також ігри з пальчиками сприятливо діють на емоційний фон, діти більше починають наслідувати дорослим, більш уважно прислухаються до слів і розуміють сенс сказаного йому, плюс до цього мовна активність різко підвищується. За допомогою пальчикової гімнастики дитина вчиться концентрувати увагу, правильно розподіляючи її. 
     При виконанні розвиваючих вправ, супроводжуючи їх невеликими віршиками, малюк починає більш чітко говорити і у нього посилиться контроль за рухами. 
     Пальчикова гімнастика впливає і на розвиток пам’яті дитини, так як під час вправ він запам’ятовує положення рук, рухи. Зображуючи пальчиками який-небудь предмет, малюк розвиває свою уяву і фантазію. Результатом постійних занять стане вміння дитини «розповідати руками» казки або історії.
     Крім перерахованого, пальчикова гімнастика впливає на розвиток м’язів пальчиків дитини, вони стають сильнішими і більш рухливими. Надалі такі навички дуже знадобляться при оволодінні навичками письма.
     Всі пальчикові вправи можна розділити умовно на три групи. Вправи для кистей рук, вчать розслабляти і напружувати м’язи, розвивають здатність до наслідування, вчать зберігати пальці в одному положенні протягом деякого часу, а також вчать швидко перемикатися від руху до руху.
     Вправи умовно статичні для пальців – вдосконалюють навички, отримані від попереднього курсу занять, розвивають точність в рухах. А динамічні вправи для пальців розвивають координацію, вчать протиставлення великого пальця іншим, а також згинати й розгинати пальчики. Починати займатися з дитиною пальчиковою гімнастикою потрібно якомога раніше. Наприклад, в Японії вправи для тренування пальчиків починають робити з трьох місяців, в Україні багато фахівців рекомендують починати заняття з 6-7 місяців. Але навіть якщо почати вправлятися пізніше, цей процес буде дуже корисний для розвитку малюка. 
     Перші заняття полягають в масажі. Для початку потрібно повільно розтирати долоні вниз і вгору, потім розтерти кожен пальчик окремо (спочатку уздовж, потім впоперек). Далі пальчики розтираються спіралевидними рухами. Після цього в пасивній формі робляться вправи з третьої групи. З 10 місяців виконуються в пасивній формі вправи другої і третьої груп, плюс до цього між долоньками потрібно катати різні палички і кульки, рвати папірці, відщипувати шматки пластиліну, перекладати з місця на місце дрібні предмети. 
     На наступному етапі можна переходити до простих вправ, які належать до першої групи, потім до другої і потім, відповідно, займатися вправами з третьої групи. 
     Головне пам’ятати, що починати займатися з дитиною ніколи не пізно. Нехай їй вже три чи чотири роки, пальчикова гімнастика допоможе розвитку в будь-якому випадку. 
   
                       
Переваги пальчикових ігор:
 - Активізація мовних зон кори головного мозку.
- Формування ритмічної і чіткої мови без дефектів.
- Розвиток здатності до концентрації і розподілу уваги.
- Поліпшення пам’яті.
- Оволодіння практичними навичками малювання і письма.
- Розвиток творчої фантазії та уяви.
- Підвищення рухливості і гнучкості пальців і кистей рук.
                                 
Правила проведення занять
     Оптимальний вік для проведення вправ – від 1 до 3 років, саме в цей період дітьми добре засвоюються основні мовні навички.
Руки батька, який проводить гімнастику, не повинні бути холодними.
Перед проведенням вправ дитині потрібно зробити розминку для рук, щоб вони стали більш слухняними. 
1. У процесі занять необхідно стежити за тим, щоб у малюка були задіяні всі пальці.
2. Вправи повинні супроводжуватися лоскотанням і погладжуванням долонь дитини. 
3. Всі потішки і лічилки потрібно читати з виразом.
4. Заміну ігор слід проводити поступово, якщо в них з’явилися нові персонажі, дитині необхідно спочатку про них розповісти.
5. Не варто примушувати малюка виконувати завдання, інакше в майбутньому вони будуть викликати у нього лише негативні емоції.
6. Для досягнення бажаного результату заняття з дошкільнятком потрібно проводити регулярно. 
                                                   
Види вправ
Всі вправи можна розділити на кілька категорій:
     1. Гімнастика для кистей рук вчить дітей розслабляти і напружувати
м’язи; перемикатися з одного виду діяльності на інший, а також розвиває у них здатність до наслідування.
     2. Статичні вправи закріплюють набуті раніше навички і вимагають більш точного їх виконання.
     3. Динамічні ігри дозволяють навчити дошкільнят розгинати і згинати пальчики, а також точно координувати свої рухи.
     4. Масаж. Масаж пальців і долонь рекомендований для малюків, віком від одного року. Як масажером можуть виступати предмети, що мають різні розміри, форми і текстури. Це можуть бути олівці, іграшки з пластмаси та гуми, м’ячі, камені або продукти, наприклад, крупи.
      5. Ігри з предметами. 
      6. Потішки, забавлянки. 
                                                       
Поради
Приступаючи до веселих занять, слід переконатися в тому, що у дитини позитивний настрій, у неї нічого не болить, вона охоче тягне до вас ручку. Але це ще не все. Важливо «розігрітися» перед грою – поплескати в долоні, злегка потерти пальчики, переконатися, що долоньки теплі. При першій грі віршик потрібно промовляти повільно, з паузами, з поступовим прискоренням темпу, з наспівуванням якихось слів. Потрібно стежити за тим, щоб малюк встигав показувати рухи. Не варто «перевантажувати» репертуар новими композиціями – пальчикова гімнастика для дітей 2 років може складатися з 2-3 вправ, цього на перший час буде достатньо.

Пальчикова гімнастика "Пальчик, де ти був?"

Пальчикова гімнастика "Квасимо капусту"

Пальчикова гімнастика "Апельсин"

Пальчикова гімнастика "Рибки"

Пальчикова гімнастика "Киця мура, те ти була?"

Пальчикова гра "Фрукти"

Пальчикова гра "Овочі"

Пальчикова гра "Осінь"

Пальчикова гра "Прапор України"

Пальчикова гра "Ми садили ліс у полі"

Пальчикова гра "В лісі є кравець чудовий"

Пальчикова гра "Стукав-грюкав молоток..."

Пальчикова гра "Перелітні птахи"

bottom of page