top of page

Рання профорієнтація дітей в умовах ДНЗ

  Дошкільний вік – період бурхливого накопичення дитиною досвіду, знань, необхідних для формування життєвої компетентності, успішної соціалізації дошкільника. Щоб виникла цілісна картина життєвого простору, дитині важливо мати певні явлення, яскраві враження, джерелом яких є предметний та природний світи, соціальні явища, різні види діяльності.

  В Базовому компоненті дошкільної освіти України наголошується на важливості не лише оснащення дошкільника системою життєво необхідних знань, умінь і навичок, а й формування потребово-мотиваційної сфери. Якщо першим педагогічна практика опікується традиційно, то окультуренням бажань юної особистості їй ще належить оволодіти. Збалансувати освітньо-виховні впливи дорослого та індивідуальний досвід, систему цінностей, інтересів, прагнень дошкільника – означає гармонізувати процес його входження у широкий світ.

  Запровадження нових інтерактивних технологій у підготовку дітей до адекватної інтеграції в доросле життя зумовлює створення нової системи ранньої профорієнтації дітей. Ознайомлення з працею та професіями дорослих – це один із засобів формування життєвої компетентності дитини. На сучасному етапі розвитку освіти в Україні рання профорієнтація вихованців є дуже актуальною темою.

  Вибір професії не повинен бути стихійним, залежати від випадкових факторів. Він повинен базуватися на відповідності можливостей того, хто обирає професію, потребам суспільства. «Знання про працю, ставлення до неї дорослих, мотиви, спрямованості праці, відображені в образах, починають регулювати вчинки дітей, перебудовувати їх мотиви та ставлення до власної праці, праці дорослих, предметів, створених людьми. Тому знання про працю дорослих повинні займати провідне місце в освітній роботі дитячого садка…», - зазначала В. І. Логінова в роботі «Формування уяви про працю дорослих».

  Профорієнтаційна робота в дошкільному навчальному закладі полягає у формуванні та поглибленні знань дітей про професійну діяльність дорослих, у вихованні поваги до людей праці, розумінні значення праці в житті людини, а також формуванні перших вмінь і навичок загальної праці.

  Принципами профорієнтаційної роботи є:

* інтеграція різних видів дитячої діяльності;

* систематичне озброєння дітей профінформаційними знаннями за допомогою ігрових та дидактичних форм роботи;

* активізація власного досвіду дітей;

* поступове підведення дітей до самостійних висновків та узагальнень;

* використання ігор та вправ за методикою ТРВЗ;

* цілеспрямоване використання народознавчого матеріалу та художніх творів.

bottom of page