КЗДО КТ №54 КМР
Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла - садок) комбінованого типу №54 Криворізької міської ради
Професія дефектолога: цілі та завдання
Цілі, які ставить перед собою педагог-дефектолог:
-
Викликати бажання вчитися допомогою мотивації.
-
Компенсувати дефіцит загальних знань, заповнити розвиток мовного апарату, навчити грамоті, читанню, моделюванню, грі.
Орієнтуючись на цілі, фахівець по роботі з особливими дітьми вирішує наступні завдання:
-
Проводить корекційну роботу щодо наявних відхилень у розвитку учнів.
-
Здійснює обстеження дітей з метою идентифицирования структури і ступеня вираженості властивих їм дефектів.
-
Об'єднує учнів з ідентичним психофізичним станом в групи.
-
Проводить заняття (в групі або в індивідуальному порядку), які спрямовані на виправлення відхилень у розвитку і відновлення функціональних особливостей. Заняття з проблемними дітьми будуються на основі застосування певних методик і прийомів. Вибір тієї чи іншої методологічної програми залежить від специфіки наявних відхилень у учнів.
-
-
Проводить консультації та бесіди з батьками дітей, які перебувають у нього на реабілітації.
Крім того, дитячий дефектолог систематично повинен підвищувати свою професійну кваліфікацію.
Функції педагога-дефектолога
-
Проводить детальне обстеження дитини, виходячи з якого діагностує її здатності до навчання. Якщо відхилення в розвитку виявлені, організовується робота, спрямована на максимальне заповнення і відновлення недоліків в розвитку.
-
Проводить заняття, метою яких є розвиток основних психічних процесів (сприйняття, уваги, пам'яті, розумових процесів і т. д.).
-
Розвиває комунікативні здібності дітей.
-
Розвиває кульмінаційний вид діяльності для хлопців певної вікової категорії. Так, для компенсації в розвитку дошкільнят дефектолог в дитячому саду робить упор на ігрову діяльність, для школярів - на читання, письмо і т. д.
Робота дефектолога: організаційні принципи
Для діагностування порушень розвитку, їх корекції та відновлення використовується комплексний підхід, в основі якого лежить принцип єдності діагностики та корекції. Роботи з діагностики являють собою невід'ємну частину комплексного вивчення малюка фахівцем. Обстановка при проведенні обстеження повинна бути прихильною, дружньою, без стороннього шуму і третіх осіб, діалог - в спокійному тоні.
Аналіз порушень у розвитку проводиться із застосуванням етіопатогенетичної підходу. У кожного особливої дитини вражена Центральна нервова система, характер таких поразок різний, що призводить до виникнення неоднорідних порушень у психічному та фізичному розвитку. Тому заняття з дефектологом носять диференційований характер. Для кожного окремо взятого учня або дошкільника складається перелік пріоритетних напрямів у корекційній роботі.
При складанні плану занять потрібно враховувати вікові категорії і особливості індивідуального характеру дітей. Завдання, яке ставить перед дитиною фахівець, повинна бути йому гранично ясна.
Якщо дитина потребує допомоги одночасно двох і більше фахівців, має місце міждисциплінарне взаємодія лікарів-педагогів.
За кожним проблемним маленьким чоловічком учитель-дефектолог здійснює динамічне спостереження, за результатами якого можна зробити висновки щодо ефективності проведення корекційних робіт з тих чи інших методологічним прийомам.
Крім того, систематично проводиться співвідносний аналіз стану сформувалися навчальних знань, психічного і фізичного розвитку крихти.
Логопед і дефектолог: у чому полягають основні відмінності
Основні відмінності дефектолога від логопеда полягають у наступному:
-
Цільова аудиторія. Дефектолог працює з особливими дітьми, які мають певні відхилення у психічному та фізичному розвитку, а логопед - з абсолютно розвиненими дітьми, які мають проблеми з промовою і вимовою.
-
Мета занять. Дефектолог в школі чи дитячому садку прагне допомогти крихітці навчитися висловлювати свої думки, відновлює прогалини в знаннях, застосовує заходи з корекції розумового розвитку. Логопед ж працює тільки над розвитком мовного апарату і корекцією мови.
-
Обмеження у віковій категорії дітей. Спеціаліст дефектології може проводити заняття і з зовсім маленькими дітками (починаючи від 1 року), а ось із заняттями з логопедом поспішати не варто до виповнення малюкові трирічного віку. Крім того, до логопеда може звернутися і доросла людина.
-
Дефектолог - широкопрофільний фахівець, чим не може похвалитися логопед, поле діяльності якого значно менше.