КЗДО КТ №54 КМР
Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла - садок) комбінованого типу №54 Криворізької міської ради
Проблема над якою працює: "Розвиток сенсоромоторних здібностей у дітей раннього віку"
Психологи і педагоги вказують, що ранній вік - найсприятливіший час для сенсорного виховання, без якого неможливе формування розумових здібностей дитини. Цей же період важливий для вдосконалення діяльності органів чуття, для накопичення уявлень про навколишній світ, розпізнавання творчих здібностей малюка.
У віці 2-4 років у дитини активно розвивається сприйняття. Цей процес йде під впливом продуктивної, конструктивної і художньої діяльності .У сучасній системі сенсорного виховання певне місце відводиться занять, які проводяться у формі організованих дидактичних ігор. На заняттях такого роду сенсорні і розумові завдання вихователь ставить перед дітьми в ігровій формі, пов'язує з грою. Розвиток сприйнять і уявлень дитини, засвоєння знань і формування умінь відбувається в ході цікавих ігрових дій. Це ще примітивне маніпулювання, але дуже швидко при цілеспрямованому навчанні і вихованні дії дитини починають носити більш осмислений характер. Завдання педагогів у дитячих установах або батьків у сім'ї полягає в організації ігрового місця малюка, насиченні його такими предметами, іграшками, граючи з якими малюк вчиться розуміти їх властивості - величину, форму, а потім і колір, тому що правильно підібраний дидактичний матеріал, іграшки приваблюють увагу малюка до властивостей предметів
Вчені довели, що найбільш сприятливо розвиток дитини протікає під впливом продуманого виховання і навчання, яке здійснюється із урахуванням вікових особливостей дітей. Цінність раннього навчального впливу давно помічена народом: їм створені дитячі пісеньки, потішки, іграшки та ігри, які бавлять і вчать маленьку дитину. Народна мудрість створиладидактичну гру, яка є для маленької дитини найбільш підходящою формою навчання. Багаті можливості для сенсорного розвитку і вдосконалення спритності рук таять у собі народні іграшки: башточки, матрьошки, неваляшки, розбірні кулі, яйця та багато інших. Дітей залучають барвистість цих іграшок, кумедності дій з ними. Граючи, дитина набуває вміння діяти на основі розрізнення форми, величини, кольору предметів, опановує різноманітними новими рухами, діями. І все це своєрідне навчання елементарним знаннями і вмінням здійснюється у формах захоплюючих, доступних дитині.
Гра - універсальний спосіб виховання і навчання дитини . Ігри, що розвивають сенсорне сприйняття, дуже потрібні малюку раннього віку. Вони приносять в життя дитини радість, інтерес, упевненість у собі і своїх можливостях. Ігри, в яких використовуються дії з предметами, розвивають не тільки руху, а й сприйняття, увага, пам'ять, мислення і мова дитини .Для розвиваючих ігор з малюками потрібно використовувати різні складові іграшки (вкладиші, пірамідки, кубики тощо), які вимагають співвіднесення властивостей декількох деталей. У деяких випадках будуть необхідні два однакові предмети: один - для показу і зразка, інший - для відтворення правильної дії з ним. І, що дуже важливо, ігри з предметами повинні бути по можливості виділені з інших подій життя дитини, вони повинні мати очевидні початок і кінець. При завершенні гри потрібно акуратно скласти і прибрати іграшки або допомоги, тим самим виключити звикання до предметів, які постійно знаходяться перед очима.
Сучасні психолого-педагогічні дослідження свідчать про великі можливості дитини раннього віку . При цілеспрямованому навчанні двотижневий дитина стежить за переміщаються предметами, в 3 тижні він уважно розглядає предмети навколишнього оточення, розрізняє навіть близькі колірні тони: червоний і оранжевий; помаранчевий і жовтий і т.д.Дуже важливо та обставина, що малюки, з якими систематично проводять ігри з предметами, подовгу спокійно сплять, не просячись на руки, так як вони вміють самі знайти для себе цікаве заняття, звичайно, якщо дорослі нададуть відповідні іграшки .
Діти другого року життя продовжують знайомитися з величиною, формою, кольором предметів, виконуючи різноманітні практичні дії. Це ще примітивне маніпулювання, але дуже швидко при цілеспрямованому навчанні і вихованні дії дитини починають носити більш осмислений характер .
Завдання педагогів у дитячих установах полягає в організації ігрового місця малюка, насиченні його такими предметами, іграшками, граючи з якими малюк вчиться розуміти їх властивості - величину, форму, а потім колір, тому що правильно підібраний дидактичний матеріал, іграшки привертають увагу малюка до властивостей предметів . Уміле, ненав'язливе керівництво педагога діями малюка дозволяє дитині перейти від примітивного маніпулювання до виконання різноманітних практичних дій з урахуванням величини і форми предметів . У більшості випадків спочатку дитина виконує завдання випадково, спрацьовує автодідактізм. Кулька можна проштовхнути тільки в круглий отвір, кубик в квадратне і т.п. Дитину цікавить момент зникнення предмета, і він багато разів повторює ці дії.
На другому етапі шляхом проб і помилок діти розміщують вкладиші різної величини або різної форми у відповідні гнізда.Тут теж істотну роль грає автодідактізм. Поступово від багаторазових хаотичних дій він переходить до попереднього прімеріваніе вкладишів. Малюк порівнює величину або форму вкладиша з різними гніздами, відшукуючи ідентичне. Попереднє прімеріваніе свідчить про новий етап у сенсорному розвитку дитини . У кінцевому рахунку, діти починають зіставляти предмети зрительно: багато разів переводять погляд з одного предмета на інший, старанно підбираючи вкладиші необхідної величини або форми Вершиною досягнень дітей є виконання завдань на співвіднесення різнорідних предметів за кольором. Тут вже немає того автодідактізма, який мав місце при співвіднесенні предметів за розміром і формою. Тільки багаторазове чисто зорове порівняння дозволяє дитині виконувати завдання правильно. Більш складними стають руху рук дітей. Щоб "посадити" в маленький отвір грибок, необхідні тонкі рухи руки під контролем зору і дотику .
Завдання на угрупування предметів за величиною, формою, кольором стають доступні дітям, коли вони можуть утримувати в пам'яті умови виконання дії. Діти запам'ятовують, що вони повинні не тільки брати предмети двох типів ірозкладати їх у різні місця, але при цьому враховувати їх величину, форму, колір . Спочатку дітям пропонуються додаткові орієнтири: на вузькій доріжці розкладати маленькі гуртки, на великій - великі і т.д. Малюки досить швидко звикають до завдань з двома умовами і надалі переходять до угруповання предметів без додаткових орієнтирів.
У процесі ігор-занять по сенсорному вихованню у дітей виявляються сформованими прийоми прикладання, порівняння, зіставлення кольору, форми, величини. До 2-х років ці процеси здійснюються без попередніх прімеріваніе, переходячи із зовнішнього плану у внутрішній .
Слід погодитися з думкою С.А. Козлової, що для дітей третього року життя - при створенні необхідних для цього умов -характерний прискорений темп сенсорного розвитку . Накопичений сенсорний досвід, тобто уявлення про величину, кольорі, формі, фактурі і т.п., зв'язується з конкретними предметами і явищами. Сенсорний розвиток дитини відбувається, як і раніше в ході спеціальних ігор-занять, але в значно більшому ступені, ніж раніше, в повсякденному житті: грі, на прогулянці, в побуті, в процесі практичних дій з предметами і спостережень .
Діючи з предметами, він враховує їх властивості, положення в просторі, намагаючись зобразити це доступними йому засобами.
На третьому році завдання сенсорного розвитку істотно ускладнюються, що пов'язано із загальним психофізичним розвитком. У зв'язку з цим необхідно створювати умови для інтенсивного нагромадження різноманітних уявлень про колір, форму, величину і т.д. .
Необхідно також удосконалювати дії, спрямовані на поглиблення сприйняття: з огляду на різні властивості і якості предметів, розбирати і збирати куби - вкладиші, піраміди, матрьошки; проштовхувати предмети у відповідні отвори коробок; підбирати до коробок різної величини, форми, кольору відповідні кришки; заповнювати вкладишами гнізда відповідноївеличини і форми - спочатку при виборі з двох різновидів, а потім - з чотирьох .
Підводячи підсумок вищевикладеного, можна зробити висновок, що в результаті систематичної роботи по сенсорному вихованню дітей раннього віку у них виявляються сформованими вміння і навички, які свідчать про відповідний рівень розвитку:
- Діти успішно виділяють і враховують колір, форму, величину і інші ознаки предмета;
- Групують відповідно до зразка предмети за формою, кольором, величиною при виборі з 4-х;
- Співвідносять різнорідні предмети за кольором, формою, величиною при виборі з 4-х різновидів (або 4 різновиди кольору, якої форми і т.п.);
- Дізнаються в різноманітних колірних плямах предмети або явища, що мають характерний колірний ознака (сніг, трава, апельсин і т.д.);
- Активно використовують "опредмеченное" слова-назви для позначення форми (дах, м'яч);
- Починають активно користуватися загальноприйнятими словами-назвами кольору.
Документи для завантаження: