top of page

Проблема над якою працює: Формування екологічного світорозуміння дошкільників через пошуково – дослідницьку діяльність

   Сучасні проблеми взаємин людини з навколишнім середовищем можуть бути вирішені лише за умови формування екологічного світогляду у всіх людей, підвищення їх екологічної грамотності та культури, розуміння необхідності реалізації принципів сталого розвитку.

   Природа - дивовижний феномен, виховний вплив якого на духовний світ дитини-дошкільника важко переоцінити. Природа є джерелом перших конкретних знань і радісних переживань, часто запам'ятовуються на все життя. Дитяча душа розкривається в спілкуванні з природою, пробуджується інтерес до оточуючого світу, формується вміння робити відкриття і дивуватися їм. Не секрет, що діти дошкільного віку за своєю природою дослідники. Невситима жага нових вражень, допитливість, постійне прагнення експериментувати, самостійно шукати нові відомості про світі традиційно розглядаються як найважливіші риси дитячої поведінки. Дослідницька, пошукова активність – природній стан дитини, він налаштований на пізнання світу, він хоче його пізнати. Дослідити, відкрити, вивчити – значить зробити крок у незвідане і непізнане. Саме дослідницька поведінка і створює умови для того, щоб психічний розвиток дитини спочатку розгортався як процес саморозвитку.
    Особливе значення для розвитку особистості дошкільника має засвоєння ним уявлень про взаємозв'язок природи і людини. Оволодіння способамипрактичного взаємодії з навколишнім середовищем забезпечує становлення світогляду дитини, її особистісне зростання. Істотну роль у цьому напрямку відіграє пошуково-пізнавальна діяльність

дошкільнят, що протікає у формі експериментальних дій. У процесі їх діти перетворюють об'єкти з метою виявити їх приховані суттєві зв'язку з явищами природи.
    В залежності від віку дітей, всі теми ускладнюються за змістом, завданням і способам реалізації (інформаційні, дієво-розумові, перетворювальні). Особлива увага приділяється формуванню цілісного погляду на природу і місце людини в ній. У дітей формуються перші уявлення про існуючі в природі взаємозв'язки і на цій основі – початку екологічного світогляду та культури, відповідального ставлення до навколишнього середовища, до свого здоров'я.
    Спілкування дитини з об'єктами природи надає яскраве емоційне забарвлення його повсякденного життя, збагачує його досвід пізнання інших людей і самопізнання, формує співчуття до живої істоти, бажання дбати про нього, радість і захоплення від взаємодії з природою, тобто позитивну мотивація на ставлення до природи. При роботі з дошкільниками важливе значення надається моральному аспекту: розвиток уявлень про самоцінність природи, емоційно-позитивному ставленню до неї, вироблення перших навичок екологічно грамотного і безпечного поводження в природі та побуті.
  Пошуково-пізнавальна діяльність, рішення проблемних ситуацій вдосконалюють вміння дітей аналізувати, виокремлювати проблему, здійснювати пошук її рішення, робити висновки і аргументувати їх, уміти порівнювати та узагальнювати власні спостереження, бачити і розуміти красу навколишнього світу. Пріоритет в роботі з даного напрямку віддається не простого запам'ятовування і не механічного відтворення знань, а розуміння і усвідомлення того, що відбувається, спільної практичної діяльності вихователя і дітей.
   Головну роль в глобальному вирішенні екологічних проблем відіграє не тільки робота фахівців по охороні навколишнього середовища, але і спеціальнасистема екологічної освіти. Екологічна освіта має універсальний, міждисциплінарний характер, тому воно повинно увійти у зміст всіх форм загальної освіти. Екологічні проблеми та необхідність їх подолання породили новий напрям в освіті - екологічний: всім необхідно розуміти, як людина пов'язана з природою і залежить від неї, які в природі існують закономірності і чому людство не має права їх ігнорувати. Два останніх десятиліття - це період становлення екологічного освітнього простору. Це період вироблення нових понять: «екологічна свідомість», «екологічне мислення», «екологічна культура», «безперервна екологічна освіта», «екологічна освіта школярів, студентів» та багатьох інших, у тому числі і поняття «екологічне виховання дошкільників».

Документи для завантаження:

Статья Бондаренко А.В. ККДНЗ № 54.docx

bottom of page