top of page

   «З якого віку і якими видами спорту можна навчати дітей дошкільного віку?» - з таким питанням часто звертаються до тренерам батьки. І, нерідко, дивуються, коли чують у відповідь: «Давно пора!».
   Зрозуміло, про сьогодення спорті в дошкільному віці ще рано говорити, але різні види ігор та розваг з елементами спорту цілком доступні дітям 5-6 років.
   Програма виховання в дитячому садку вже починаючи з 3-х років передбачає спортивні розваги: санки, ковзання по крижаних доріжках, велосипед, ігри на воді. У середній, старшій та підготовчій групах додаються лижі, плавання, бадмінтон, ковзани, городки, настільний теніс.
   Доступність і корисність ігор і спортивних розваг для дошкільнят науково доведена рядом досліджень, практики роботи багатьох дитячих садків.
    Батькам слід знати, що правильно, розумно підібрані ігри та розваги благотворно впливають на основні показники фізичного розвитку: ріст, вага, окружність грудної клітки; на розвиток серцево-судинної системи, органів дихання. Діти, які перенесли простудні та інфекційні захворювання, знову приступають до занять не відразу, а в залежності від перенесеної хвороби, після певного, зазначеного лікарем проміжку часу.
    За останні роки в нашій країні з'являється все більше сімей, де фізкультура стає життєвою потребою кожного члена сім'ї. На жаль, деякі батьки недооцінюють значення ігор і спортивних розваг для нормального фізичного розвитку дитини, завдаючи тим самим непоправної шкоди його здоров'ю. Адже правильно організовані ігри та спортивні розваги зміцнюють здоров'я дітей, гартують організм, допомагають розвитку рухового апарату, виховують вольові риси характеру, ланцюгові моральні якості, є чудовим засобом активного та розумного відпочинку.
   Для тих батьків, які серйозно думають зайнятися фізичним вихованням своєї дитини, цікаво дізнатися, що працює м'яз споживає живильних речовин у 3 рази, а кисню в 7 разів більше, ніж бездіяльна.

   Ігри, спортивні розваги та фізичні вправи можна проводити натще і погано провітреному приміщенні. Не слід починати відразу ж після їжі: після прийому їжі повинно пройти не менше 30 хвилин. Припиняти спортивні заняття треба за 1,5-2 години до нічного сну.
   Після ігор і спортивних розваг корисні обтирання, теплий душ, купання. Ці водні процедури крім чудового загартовую чого  впливу на організм дитини дають чималий гігієнічний ефект.
   Приступаючи до занять, слід мати на увазі, що діти неоднакові за своїм фізичним розвитком, характером, здоров'ю. Навантаження в іграх дозується з урахуванням індивідуальних і вікових особливостей, настрою і самопочуття дитини. Зовнішній вигляд, поведінка, апетит, сон - ось зорово контрольований барометр правильної фізичного навантаження. При виборі ігор і спортивних розваг необхідно враховувати стан здоров'я вашої дитини.

   Діти дошкільного віку схильні переоцінювати свої сили і нерідко заграються (на шкоду здоров'ю). Тому і розучування, і сама гра не можуть бути тривалими: їх треба чергувати з відпочинком. Ігри великої активності змінюються спокійними. Краще трохи не дограти, щоб гра для дитини була завжди цікавою, привабливою і не завдавала шкоди здоров'ю.
   Навантаження під час гри повинна розподілятися рівномірно на всі групи м'язів, поступово зростати з року в рік. Батьки можуть і повинні допомогти дитині вибрати режим рухів, красиву поставу, навчити правильно дихати, не затримуючи дихання, погодившись з фізичними вправами, глибоко, рівномірно. Вдих робити через ніс, видих - через рот.

   Кожна гра і спортивна розвага мають чітко окреслені межі, тривають певний час, але батьки за зовнішніми ознаками можуть визначити, чи не перевищує навантаження фізичних можливостей дитини. При нормальному навантаженні частішає дихання, рожевіє особа, дитина трохи спітнів, але бадьорий і життєрадісний. Надмірне навантаження позначається на нервовій системі дитини, втрачається апетит, порушується сон. У цьому випадку потрібно зменшити навантаження або навіть зовсім припинити заняття.
   Одяг повинен відповідати погоді, виду гри, стадії навчання (спочатку навчання - звичайна одяг, потім - спортивна), індивідуальних особливостей, віку, статі, ступеня загартованості і станом здоров'я дитини. Спортивний одяг повинна бути легкою, зручною, теплою, не обмежувати рухів, не заважати вільному подиху, кровообігу, не подразнювати шкіру дітей.

   Зимовий одяг: курточка, добре захищає від вітру, лижний костюм (вовняної або з начосом) або пальто (бажано з вовняної тканини), теплий шарф і рукавиці. Взуття - сукняні черевики на товстій підошві або шкіряні черевики (лижні, ковзанярські, фігурні), одягнені на простій або вовняної шкарпетки, чобітки. На голові - шапка-вушанка або вовняна шапочка на підкладці.            Літній одяг - тренувальний костюм, труси, майка. На голові при сонячній погоді - легкі кепки з козирком. Взуття-легкі кеди, в теплу погоду - босоніж. Одяг обрана правильно, якщо руки і ноги після прогулянки сухі і теплі.
  Діти повинні мати свій спортивний інвентар: санки, лижі, ковзани, гумовий круг, велосипед, ракетки для бадмінтону, настільного тенісу, малого тенісу, м'ячі, шахи, шашки і т. п. Він повинен відповідати віку дитини, зберігатися в певному місці. Стежать за збереженням інвентарю, особливо в старшому дошкільному віці, самі діти: очищають від снігу, протирають від пилу.

Під час ігор і розваг настрій у дитини має бути рівним і життєрадісним. Намагайтеся підтримувати у малюків хороший тонус. Майте на увазі, що психіка його нестійка, легко ранима. Часом саме дріб'язкова слово, зауваження можуть здатися дитині образливими, він може розплакатися, втратити віру в свої сили, і це надовго відштовхне його від того чи іншого виду гри.

   Користуючись цим могутнім стимулятором успіху, слід знати міру - дитина може зазнатись. А от малюка, якому довго не вдавалося якесь вправу, а потім, нарешті, вийшло, неодмінно потрібно похвалити.
    Під час занять місце батьків залежить від конкретного виду гри і спортивного розваги: він повинен бути завжди поруч, щоб щось показати, допомогти, вчасно підстрахувати, представляючи йому, в міру навчання і засвоєння руху, більше самостійності.
Батьки також повинні вміти надавати першу допомогу при нещасних випадках.

                                                               Фізкультурно-оздоровча робота

Мета: формування у дітей життєво-необхідних умінь і навичок, досягнення певного рівня фізичної культури. Рання діагностика відхилень у здоров'ї дітей.

Завдання:
· збагачення умов для реалізації потреби дітей в руховій активності;
· формування життєво необхідних рухових умінь і навичок дитини відповідно з його індивідуальними особливостями, розвиток фізичних якостей;
· виховання потреби у здоровому способі життя;
· забезпечення фізичного та психо-емоційного благополуччя;
· забезпечення інтегративного підходу у вирішенні завдань виховання і охорони життя і здоров'я дітей;
· збагачення особистості дитини засобами фізкультурно-оздоровчої роботи.

Реалізації завдань фізкультурно-оздоровчого спрямування здійснюється за кількома напрямками:
 

1. Створення умов для збереження, зміцнення здоров'я та фізичного розвитку.
- Створення умов у дитячому садку, що відповідають вимогам санітарно-гігієнічних нормативів (меблі, освітлення, повітряний режим, кварцування приміщень у період підвищеної захворюваності дітей та епідемій і т. д).
- Проектування охоронного і рухового режиму з опорою на сучасні нормативні документи.
- Забезпечення повноцінного харчування.
- Придбання спеціального оздоровчого обладнання (кварцові лампи, очисники повітря, тощо)
- Придбання фізкультурно-оздоровчого обладнання та тренажерів.
- Обладнання спортивного майданчика.
- Навчання педагогів оздоровчим технологіям.

 

2. Медичний контроль і профілактика захворювань.

- Медичний контроль і профілактика захворюваності силами лікарів закріпленої за дитячим садом дитячої поліклініки (диспансеризація, профілактичний огляд).
- Внутрішній медичний контроль і профілактика захворюваності силами старшої медичної сестри (штатна одиниця) і лікаря-спеціаліста: психіатра, невропатолога, фізіотерапевта (за договором з установою).
- Проведення оздоровчих заходів і процедур.
   Для розвитку та корекції моторних функцій, зняття психічної й м'язової напруги проводять різні види гімнастики, це: артикуляційна та пальчикова гімнастика, рухові розминки і вправи на релаксацію, гімнастика пробудження і т. д.
  Для правильної роботи опорно-рухового апарату та профілактики порушень проводяться спеціальні комплекси вправ: ранкова гімнастика, рухливі розминки в режимі дня, на заняттях (як фрагмент),
    Для загального оздоровлення організму дитини планується система загартовуючих заходів, проводиться вітамінізація, дітей навчають навичкам догляду за власним тілом і прийомам самомасажу, Фізичний розвиток, формування рухових умінь і навичок.


Завдання фізичного виховання вирішуються:
- на спеціальних заняттях, таких як: фізкультура, корекційна гімнастика; частково на музичному занятті;
- засобами рухомий і спортивної гри, фізичних вправ на прогулянці, у вільній діяльності, в інших режимних моментах; - шляхом забезпечення оптимального режиму щоденної рухової активності як в садку, так і вдома;
- за рахунок залучення батьків до спільної участі у спортивних та оздоровчих заходах.
   У період перебування дитини з дитячого саду педагоги і медичні фахівці відзначають зміни у стані здоров'я і фізичного розвитку у спеціальному документі - "Карті здоров'я і фізичного розвитку".

ПОРАДИ ІНСТРУКТОРА З  ФІЗКУЛЬТУРИ
 

Шановні батьки! Сприяє становленню у дітей ціннісного ставлення до здорового способу життя:
· Навчайте дбайливого ставлення до свого організму, уявленню про те, що корисно і що шкідливо для здоров'я, оволодіння необхідними гігієнічними навичками.
· Створюйте можливість для активної участі дітей в оздоровчих заходах, загартовуючих процедур, ранкової гімнастики та ін.
· Привчайте усвідомлено ставиться до здорового та корисного харчування
· Створіть умови для рухової активності в домашніх умовах.
· Підтримуйте інтерес дитини до рухливих ігор, занять на спортивних снарядах, вправи в бігу, стрибках, лазінні і другом та ін.

 

   Виконуйте разом з дітьми фізичні вправи, які допоможуть розвинути координацію рухів, спритності, гнучкості і швидкості.
· Формуйте у дитини уявлення про своє тіло, своїх фізичних можливостях.
· Організуйте фізкультурні заняття, спортивні ігри в приміщенні і на повітрі.
· Розвивайте в дитини інтерес до різних видів спорту: катання на ковзанах, лижах, їзди на велосипеді, плавання і ін

bottom of page