(24.03.2021) Консультація для батьків.
В останні десятиліття навчальні програми все більше орієнтовані на розвиток м’яких навичок – наприклад, уміння висловлювати думку чи керувати емоціями. Проте навчання мовлення, грамотності та математики в дошкільні роки – також важливе для успіху в школі.
Доступ до якісної дошкільної освіти дає змогу дитині краще адаптуватися до школи. Наприклад, відповідно до методики ECERS-3, вона передбачає не тільки розвиток емоційної сфери, м’яких навичок та вміння спілкуватися з іншими, але й навчання грамотності, мовлення та математики з урахуванням вікових можливостей дитини.
Рівень компетентності дітей із математики та грамотності до початку або на початку шкільного життя впливає на подальші навчальні досягнення. Водночас, є велика різниця в рівні сформованості цих компетентностей у першачків, що є причиною нерівних можливостей бути успішними в подальшому навчанні.
Доповідь Європейської комісії розкриває те, як мовленнєві уміння впливають на подальші математичні досягнення. Так автори прагнуть довести необхідність включити розвиток обох компетентностей, мовленнєвої та математичної, у дошкільні навчальні плани. Це допоможе нівелювати різницю в підготовці дітей, забезпечити успішний перехід із садочку до школи та рівні можливості успіху для всіх дітей.
РЕКОМЕНДАЦІЇ
Дослідження вивчали взаємозв’язок раннього формування математичної компетентності та загальних балів TIMSS із математики, а також взаємозв’язок між шкалою грамотності до початку школи та загальними балами PIRLS із грамотності. Останні теоретичні моделі раннього математичного розвитку свідчать, що навички ранньої грамотності пов’язані і з подальшими успіхами в математиці.
Результати продемонстрували, що формування мовленнєвої, та математичної компетентностей у дошкільнят позитивно впливає на математичні досягнення в подальшому. Тому можна доповнити та розширити уявлення про ранній розвиток.
Тим не менше, і досі є великий розрив між рівнем знань дітей під час зарахування до школи. Він може залежати від багатьох чинників: місця проживання, добробуту в сім’ї, якості навчання в закладі дошкільної освіти. Усе це призводить до одного: початковий розрив у знаннях має довгострокові негативні наслідки і простежується навіть у 4 класі – через 4 роки після початку школи.
Доступ до якісної дошкільної освіти, відповідно до рекомендацій Європейської Комісії, має позитивні соціальні та економічні наслідки для суспільства.
Забезпечення державою доступу до якісного дошкілля має три чіткі цілі:
формування м’яких навичок та компетентностей у дітей;
успішний перехід до школи;
соціалізація, підготовка до подальшого життя та формування громадянської позиції.
Європейська Комісія дає три рекомендації для досягнення цих цілей:
Формування елементарних академічних знань повинно бути закладено в основу навчального плану разом із вихованням та піклуванням. Дітей мають навчати мовлення, грамотності, читання книжок та математики на доступному їм рівні, починаючи з дитсадка. Набуття мовленнєвої компетентності та формування елементарних математичних умінь позитивно впливають на математичні результати в майбутньому.
Якісна дошкільна освіта має бути доступною. Різниця в рівні сформованості мовленнєвої та математичної компетентностей на початку шкільного віку має негативні наслідки, а доступ до якісної дошкільної освіти нівелює цю різницю та дає рівні можливості бути успішними в шкільному навчанні всім дітям.
Дошкільна освіта має бути невід’ємною частиною навчання. Відвідування дитячого садочку зменшує ризик передчасного завершення шкільного навчання, а хороші математичні здібності є однією з умов його успішності.
Забезпечення наступності між дошкільною та початковою освітою є пріоритетом у реформі дошкільної освіти. Формування елементарних академічних знань до початку шкільного життя може впливати на подальшу успішність. Проте варто пам’ятати, що будь-який стандарт чи програма насамперед мають відповідати психологічним, віковим особливостям та зацікавленням дітей.
Comments